Africká vrba a cervený cedr

Tyto dvě ceněné dřeviny jsou v tuzemsku při výstavbách nových saun velice populární. Důvod je zcela zřejmý. Jsou jedničkami ve svém oboru, trvanlivost takové novostavby může trvat i několik dalších generací, dalším kladem je velice elegantní vzhled nebo exotická vůně, která se ještě po mnoho let line při saunování ze všech stěn kolem vás...

Jde o materiály, které se používají zejména na interiér, ale i exteriér moderních saun. Cena rozhodně není tak závratná, aby hrála tu nejklíčovější roli při výběru a musíme vzít v potaz i to, že díky kvalitní termické izolaci nám africká vrba (African ayous) a červený cedr (Red ceder) zajistí i jisté finanční úspory do budoucna. Tento druh dřeva přijímá teplo ze svého okolí jen velmi pomalu, nemusíme se proto obávat, že si sedneme kulantně řečeno do rozpálené pece, pokud se rozhodneme osedlat si lavici v naší domácí sauně. Africká vrba i červený cedr zůstávají stále příjemně chladné i při delším saunování.

Světlé a měkké dřevo africké vrby neobsahuje, na rozdíl od některých tuzemských druhů dřeva, vůbec žádné suky nebo dokonce příměsi pryskyřice. A stejně jako červený cedr má i africká vrba přirozený lesk, který nelze nahradit ničím synteticky vyráběným a dokonce může nabídnout i vynikající akustické vlastnosti. Jinými slovy - jestli chcete omezit hluk pronikající do sauny z okolí, což je důležité hlavně v případě, že žijete v hustě obydlené lokalitě, je africká vrba či červený cedr rozhodně tím pravým materiálem pro vás! A pokud ještě nejste zcela přesvědčeni, pak vězte, že tyto materiály jsou odolné vůči škůdcům pěknou řádku let, což není u evropských dřevin zase tak samozřejmé. Doporučují je dokonce i odborníci v oboru výstavby saun, což je rozhodně také významným argumentem pro tyto dvě konkrétní dřeviny. A málem bychom zapomněli i na léčivé vlastnosti! Výtažek z africké vrby se totiž často prodává v lékárnách jako lék, který přinejmenším pomůže s problémem zvaným akné.

V případě africké vrby a červeného cedru platí totiž jasně známé a ohrané pravidlo - čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Což ovšem platí třeba i v případě materiálů jako jsou skandinávský smrk a kanadská či dokonce polární borovice.


Doporučujeme luxusní vířivky švédského výrobce Ique. | V případě, že Vás zajímá wellness navštivte WellnessZone.cz | Finská-sauna.com © 2012