Sauna a sport

Sauna se dá využívat k mnoha účelům. Někteří jí využívají k pouhé relaxaci a zábavě, jiní zase k ozdravným prostředkům. Neboť jak je známo, sauna má blahodárný vliv na lidský organismus a též i například na svalstvo, které uvolňuje.

Služeb sauny proto využívá i mnoho fotbalistů, hokejistů a dalších různých typů sportovců a to z různých, výše zmíněných, důvodů. Například u lehkého svalového zranění, jako je namožení či natažení, svým svěřencům doporučují návštěvu sauny právě i sportovní lékaři. Je například všeobecně známo, že hormony, které vyprodukují nadledviny během pobytu v sauně, tlumí bolesti pohybového ústrojí. A teplo a tepelná terapie tlumí bolesti kloubů a právě i svalstva, díky zvýšené produkci endorfínů, které mají vlastnosti podobné morfiu, tedy tlumí bolest a vyvolávají příjemný pocit. A právě aktivní sportovci jsou na bolesti kloubů a občasné poranění svalů velice náchylní.

Díky tomu, že pobyt v sauně prokrví a zahřeje svalstvo, je činnost saunování velmi dobrá i po nějaké fyzické zátěži, jako je právě aktivní trénink či cvičení. Je to dobrá prevence, neboť zabraňuje, nebo alespoň velmi snižuje šanci na zatuhnutí svalů, či v horším případě natažení svalstva. Do sauny však není dobré vstupovat ihned po tréninku neboť je vhodné se nejprve v klidu vydýchat a nechat svůj zatížený organismus trochu odpočinout.

Sauna se dá využít i v opačném případě, kdy se v ní dá připravit na cvičení, neboť zahřeje tělo a rozproudí svalstvo.

Lidská vynalézavost a nápaditost ale nezná mezí, nejenže sportovci saunu využívají, ale díky ní se lidé sportovci i stávají. Existuje například Mistrovství světa v saunování. Může se to zdát jako vtipná, či přímo bláznivá soutěž, ale již má i své medailisty. A soutěž je to sice na pochopení jednoduchá, avšak má svá přísná pravidla a pro každého rozhodně není, soutěž má dokonce i své oběti, kdy organismus jednoho z finalistů nejspíše nevydržel nátlak, který na něj byl vykonán, a zkolaboval.


Doporučujeme luxusní vířivky švédského výrobce Ique. | V případě, že Vás zajímá wellness navštivte WellnessZone.cz | Finská-sauna.com © 2012