Finská sauna

Základem zdravého těla je i zdravé pocení, jak už věděli naši předkové a dokonce i prapředkové drahnou dobu před námi. Saunování v různých podobách je totiž staré skoro tak jako lidstvo samo, písemné doklady raných saunovacích procesů ve Finsku jsou i více než tisíc let staré, finský produkt se brzy rozšířil i do slovanských kultur a také do západní Evropy.

Co to vlastně znamená, když se řekne finská sauna? Jak ji můžeme definovat a proč se stala tak populární? Vyrobit si svou vlastní domácí finskou saunu je poměrně jednoduché, i to přispělo k hojnému rozšíření. Ve Finsku je v podstatě jedinou podmínkou pro výstavbu blízkost jezera, kde se lze během saunovacích cyklů zchladit ledovou koupelí.

Stačí vlastně jen dostatek dřevěného materiálu a saunová kamna, nic více klasická finská sauna nepotřebuje. V Čechách samozřejmě najdete dostatek firem, které vám po konzultaci vyrobí saunu přímo na míru (takzvané konstrukce na klíč) a za nepříliš vysokou cenu mohou vyrobit konstrukci i z některých exotických dřev, které mají vynikající tepelné vlastnosti (při doteku během saunování nepálí a přesto výborně izolují od venkovních prostor) a kromě jiného i příjemně voní, což navodí při saunování celkem příjemnou atmosféru, a o to tu jde především!

Finská sauna je připravena během zhruba jedné hodiny přípravných procesů, poté už můžeme do sauny, která je vytopená na teplotu cca sto stupňů Celsia, bez problémů vstoupit. Dbáme také pozor na to, aby např. komín finské sauny špatně netáhl, tehdy nám bude v sauně poněkud zima. Do finské sauny nechodíme pokud trpíme kožním onemocněním, které je navíc občas nakažlivé a můžeme tak uškodit ve veřejné sauně i našim přátelům. Saunu nenavštěvujeme ani tehdy, kdy jsme příliš unavení, máme angínu nebo chřipku. Samozřejmě by do sauny neměli vstupovat ani kardiaci nebo příliš malé děti, to znamená zejména ty předškolního věku. Vhodné není saunování ani tehdy, když máme vysoký krevní tlak, mohlo by žel dojít i k nejhoršímu.

Ve finské sauně je také klasické vzájemné šlehání se březovými metlami. Není se čeho obávat, nejen že takový proces kupodivu vůbec nebolí, ale vzduch, který nasákne vůni březového listí, bude během saunování mnohem příjemnější a navodí atmosféru velmi útulného prostředí.


Doporučujeme luxusní vířivky švédského výrobce Ique. | V případě, že Vás zajímá wellness navštivte WellnessZone.cz | Finská-sauna.com © 2012