Historie a puvod sauny

Lidstvo začalo využívat různých primitivních forem sauny již v pravěku, konkrétně někdy během doby kamenné. Již naši předci věděli, že využívání těchto „potíren“ podporuje lidský organismus a slouží k podpoře zdraví.

A staletí to, že saunování slouží k detoxikaci lidského organismu jen potvrdila. Stále se jedná o podobný princip, i když každá kultura má, případně měla, svou vlastní verzi sauny. Například starověcí Římané využívali „Thermae“, což je latinský výraz pro koupel. Ze současnosti jsou naopak velmi známé turecké lázně. Avšak celkově nejvyužívanější a nejrozšířenější je bezpochyby finská sauna. První zmínky o sauně byly zaznamenány již někdy v jedenáctém století našeho letopočtu. Právě ve středověku byla sauna, tehdy ještě spíše parní lázeň, velmi oblíbená na celém evropském kontinentu a byla velmi navštěvovaným místem.

Avšak za „rodnou zemi“ saunování lze považovat Finsko. Zde byla parní lázeň místním obyvatelstvem využívána po celá dlouhá staletí a nikde jinde neplnila tak důležitou úlohu v každodenním životě celé společnosti jako právě v této severské zemi. Saunu v té době měla téměř každá vesnice a sloužila například ke scházení se lidu na různá jednání, ale také, jelikož sauna jako taková vlastně byla jedním z nejčistších míst, například k místu pro porod dětí.

Ve Finsku se v té době používala kouřová sauna, jejíž vnitřek byl celý černý a to od kouře, který vycházel z kamen, ve kterých se nahřívala velká zásoba kamenů. Poté co byly kameny zahřáty, v místnosti bylo pečlivě uklizeno a saunování mohlo začít. A zajímavé je, že ač saze velice špinily, byly vlastně naprosto sterilní.

Co se týče historie sauny v Čechách a dalších slovansky hovořících zemích (řeč je v tuto chvíli hlavně o Rusku, které nebylo od Finska tak daleko a saunování se šířilo opravdu rychle), tak zde se stavěly dřevěné budky s trámy, které byly vycpány mechem. V rohu místnosti poté stály kamna, nad nimiž byla díra ve stropě, jíž odcházel přebytečný dým. V budce pak byla i nádrž s vodou, se kterou se polévala právě ona horká kamna. Lidé, kteří se nacházeli zrovna uvnitř, rozháněli vzduch pomocí věchýtek trávy.


Doporučujeme luxusní vířivky švédského výrobce Ique. | V případě, že Vás zajímá wellness navštivte WellnessZone.cz | Finská-sauna.com © 2012