Sauna a zdraví

Výčet toho, co nám může saunování po zdravotní stránce nabídnout, je opravdu skoro na knižní vydání. A rozhodně by nešlo jen o útlou brožurku, protože sauna dokáže ulevit nejen od fyzické bolesti, ale zmírní i duševní útrapy, které leckdo z nás skoro každodenně zažívá, například v náročném zaměstnání, ale třeba i jinde.

Pojďme tedy ke jmenovitému výčtu neduhů, které pomáhá sauna úplně vyléčit nebo zmírnit. Pokud chodíme do sauny, ať už naší domácí nebo veřejné, alespoň jednou týdně na zhruba dvě hodiny, pomůžeme si od úporných bolestí hlavy a kloubů a uleví se nám i tehdy, pokud trpíme nespavostí.

Pravidelné návštěvy sauny znamenají i prevence před celou řadou chorob, přinejmenším při časté změně teplot na jaře a na podzim, které často provázejí i jiné rozmary počasí jako silný vítr nebo déšť, jen tak neprochladnete. Budete totiž na něco podobného připravení ze sauny, otužilec jak je ostatně dobře známo, má podstatně méně zdravotních potíží. Viróza, chřipka nebo třeba i angína se vám pak s trochou štěstí vyhne obloukem.

Trpíte nadváhou? I tento problém vám sauna pomůže vyřešit, pravidelné saunování podporuje i shazování přebytečných kilogramů, které postupně odcházejí z těla spolu se škodlivými volnými radikály a dalšími látkami, které v našem těle opravdu nemají co dělat.

Saunování po dvě hodiny týdně posílíte také svoje srdce a ulevíte i játrům a ledvinám od zbytečné zátěže.

A kdy je naopak saunování ze zdravotních důvodů vyloučeno? Dejte dobrý pozor zejména tehdy, pokud trpíte zvýšeným krevním tlakem nebo nemáte úplně v pořádku srdce, tehdy máte vstup do sauny de facto zapovězen, alespoň do doby než se situace trochu vylepší. Nebezpečné je vstupovat do sauny i s křečovými žilami nebo pokud často trpíte na ekzémy. Rovněž pokud jste nemocní, nebude sauna asi nejlepší nápad. Horečka, angína nebo chřipka se pobytem v sauně rozhodně neléčí! Počkejte raději přinejmenším pár dnů, aby z toho nebylo nakonec něco poněkud závažnějšího...

A co těhotné nebo kojící ženy? Těm rozhodně není vstup odborníky na saunování a lékaři přímo zapovězen, měly by ale samozřejmě brát ohled na svůj aktuální zdravotní stav, zvláště pokud těhotenství probíhá s mírnými komplikacemi a nezdržovat se v sauně déle než je nutné.


Doporučujeme luxusní vířivky švédského výrobce Ique. | V případě, že Vás zajímá wellness navštivte WellnessZone.cz | Finská-sauna.com © 2012