Rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou

Když se lidé rozhodnou pořídit si svou vlastní soukromou saunu, nebo se jen vydají do nějakého střediska, které použití sauny poskytuje, mají na výběr z několika možností. Těmi hlavními a nejrozšířenějšími jsou infrasauna a o něco kvalitnější Finská sauna.

První základní rozdíl mezi těmito dvěma typy je způsob vyhřívání. Finská sauna je vyhřívaná pomocí saunových kamen, buď elektrických nebo případně na dřevo, které místnost vyhřejí na 90-100°C, což je vhodná teplota pro člověka a vypocení bakterií je tak účinnější. Infrasauna je vytápěná pomocí infrazářičů, které vytopí místnost pouze do cca 60°C. Výhoda infrasauny je naopak v tom, že je pro organismus méně náročná a zdravotně jí člověk snese lépe.

Avšak na rozdíl od Finská sauna, nejsou v případě infrasauny vědecky podložené žádné léčebné účinky a slouží hlavně a spíše pouze k tomu, aby si člověk zahřál svalstvo a nebo v ní například relaxoval společně s přáteli. Naopak u prvního zmiňovaného typu sauny, jenž je velmi hojně využíván právě v severských krajinách, už o léčebných účincích mluvit lze.

Jelikož Finská sauna šíří teplo pomocí vlhkosti a vzduchu, pomáhá uvolňovat dýchací cesty. Je též výborná na bolest kloubů. A aby toho nebylo málo, pomáhá člověku i po psychické stránce. Uvolňuje stres, zabraňuje mimo jiné bolestem hlavy a pomáhá například i proti únavě.

Co se týče výsledků, tak Finská sauna vydává již zmíněnou vyšší teplotu a působí hlavně na povrch těla, infrasauna naopak proniká hlouběji do pokožky a proto se začala hojněji a intenzivněji využívat na zimních olympiádách, v 90. letech minulého století, na zahřátí těl sportovců. Finská sauna působí pouze na povrch těla, a tak díky tomu dodá kůži tu „správnou krásu“, kdy například pomáhá bojovat proti vráskám.

Nevýhodou co se týče Finské sauny je dlouhá doba nahřívání, které trvá kolem hodiny, naopak infrasauna je zahřátá ani ne za čtvrtinu tohoto času. Avšak zase by se v ní měla strávit, dle ideálních podmínek, téměř třikrát větší doba jak ve Finské sauně, což je tedy časově náročnější.


Doporučujeme luxusní vířivky švédského výrobce Ique. | V případě, že Vás zajímá wellness navštivte WellnessZone.cz | Finská-sauna.com © 2012